E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

entwéckel-en entwickeln (D)développer, concevoir (F)
Stammformen entwéckel-enentwéckel-tentwéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ent-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echentwéckel-en
duentwéckel-s
hien/si,hatt/etentwéckel-t
mirentwéckel-en
direntwéckel-t
sientwéckel-en
Passé composé
echhunnentwéckel-t
duhuesentwéckel-t
hien/si,hatt/ethuetentwéckel-t
mirhunnentwéckel-t
dirhuttentwéckel-t
sihunnentwéckel-t
Plus-que-parfait
echhatentwéckel-t
duhasentwéckel-t
hien/si,hatt/ethatentwéckel-t
mirhatenentwéckel-t
dirhatentwéckel-t
sihatenentwéckel-t
Futur I
echwäert entwéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert entwéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifentwéckel-en
dugéifsentwéckel-en
hien/si,hatt/etgéifentwéckel-en
mirgéifenentwéckel-en
dirgéiftentwéckel-en
sigéifenentwéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättentwéckel-t
duhässentwéckel-t
hien/si,hatt/ethättentwéckel-t
mirhättenentwéckel-t
dirhättentwéckel-t
sihättenentwéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierentwéckel!
Plurielentwéckel-t!
entwéckel-t
entwéckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckel-enëmwéckel-enofwéckel-enopwéckel-enverwéckel-enwéckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles