E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwéckelen abwickeln (D)dérouler (F)
Stammformen ofwéckelenwéckelt ofofgewéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckelen of
duwéckels of
hien/si,hatt/etwéckelt of
mirwéckelen of
dirwéckelt of
siwéckelen of
Passé composé
echhunnofgewéckelt
duhuesofgewéckelt
hien/si,hatt/ethuetofgewéckelt
mirhunnofgewéckelt
dirhuttofgewéckelt
sihunnofgewéckelt
Plus-que-parfait
echhatofgewéckelt
duhasofgewéckelt
hien/si,hatt/ethatofgewéckelt
mirhatenofgewéckelt
dirhatofgewéckelt
sihatenofgewéckelt
Futur I
echwäert ofwéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofgewéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwéckelen
dugéifsofwéckelen
hien/si,hatt/etgéifofwéckelen
mirgéifenofwéckelen
dirgéiftofwéckelen
sigéifenofwéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättofgewéckelt
duhässofgewéckelt
hien/si,hatt/ethättofgewéckelt
mirhättenofgewéckelt
dirhättofgewéckelt
sihättenofgewéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel of!
Plurielwéckelt of!
ofgewéckelt
ofwéckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenëmwéckelenentwéckelenopwéckelenverwéckelenwéckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles