E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwéckel-en abwickeln (D)dérouler (F)
Stammformen ofwéckel-enwéckel-t ofofge-wéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckel-en of
duwéckel-s of
hien/si,hatt/etwéckel-t of
mirwéckel-en of
dirwéckel-t of
siwéckel-en of
Passé composé
echhunnofge-wéckel-t
duhuesofge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethuetofge-wéckel-t
mirhunnofge-wéckel-t
dirhuttofge-wéckel-t
sihunnofge-wéckel-t
Plus-que-parfait
echhatofge-wéckel-t
duhasofge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethatofge-wéckel-t
mirhatenofge-wéckel-t
dirhatofge-wéckel-t
sihatenofge-wéckel-t
Futur I
echwäert ofwéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwéckel-en
dugéifsofwéckel-en
hien/si,hatt/etgéifofwéckel-en
mirgéifenofwéckel-en
dirgéiftofwéckel-en
sigéifenofwéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättofge-wéckel-t
duhässofge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethättofge-wéckel-t
mirhättenofge-wéckel-t
dirhättofge-wéckel-t
sihättenofge-wéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel of!
Plurielwéckel-t of!
ofge-wéckel-t
ofwéckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckel-enëmwéckel-enentwéckel-enopwéckel-enverwéckel-enwéckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles