E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verwéckel-en verwickeln (D)impliquer, mêler (F)
Stammformen verwéckel-enverwéckel-tverwéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echverwéckel-en
duverwéckel-s
hien/si,hatt/etverwéckel-t
mirverwéckel-en
dirverwéckel-t
siverwéckel-en
Passé composé
echhuverwéckel-t
duhuesverwéckel-t
hien/si,hatt/ethuetverwéckel-t
mirhuverwéckel-t
dirhuttverwéckel-t
sihuverwéckel-t
Plus-que-parfait
echhatverwéckel-t
duhasverwéckel-t
hien/si,hatt/ethatverwéckel-t
mirhateverwéckel-t
dirhatverwéckel-t
sihateverwéckel-t
Futur I
echwäert verwéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verwéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverwéckel-en
dugéifsverwéckel-en
hien/si,hatt/etgéifverwéckel-en
mirgéifeverwéckel-en
dirgéiftverwéckel-en
sigéifeverwéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättverwéckel-t
duhässverwéckel-t
hien/si,hatt/ethättverwéckel-t
mirhätteverwéckel-t
dirhättverwéckel-t
sihätteverwéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverwéckel!
Plurielverwéckel-t!
verwéckel-t
verwéckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckel-enëmwéckel-enentwéckel-enofwéckel-enopwéckel-enwéckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles