E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wéckelen wickeln (D)langer, envelopper (F)swaddle (E)
Stammformen wéckelenwéckeltgewéckelt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckelen
duwéckels
hien/si,hatt/etwéckelt
mirwéckelen
dirwéckelt
siwéckelen
Passé composé
echhugewéckelt
duhuesgewéckelt
hien/si,hatt/ethuetgewéckelt
mirhugewéckelt
dirhuttgewéckelt
sihugewéckelt
Plus-que-parfait
echhatgewéckelt
duhasgewéckelt
hien/si,hatt/ethatgewéckelt
mirhategewéckelt
dirhatgewéckelt
sihategewéckelt
Futur I
echwäert wéckelen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéckelt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéckelen
dugéifswéckelen
hien/si,hatt/etgéifwéckelen
mirgéifewéckelen
dirgéiftwéckelen
sigéifewéckelen
Conditionnel Passé composé
echhättgewéckelt
duhässgewéckelt
hien/si,hatt/ethättgewéckelt
mirhättegewéckelt
dirhättgewéckelt
sihättegewéckelt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel!
Plurielwéckelt!
gewéckelt
wéckelen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckelenëmwéckelenentwéckelenofwéckelenopwéckelenverwéckelen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles