E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wéckel-en wickeln (D)langer, envelopper (F)swaddle (E)
Stammformen wéckel-enwéckel-tge-wéckel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéckel-en
duwéckel-s
hien/si,hatt/etwéckel-t
mirwéckel-en
dirwéckel-t
siwéckel-en
Passé composé
echhuge-wéckel-t
duhuesge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethuetge-wéckel-t
mirhuge-wéckel-t
dirhuttge-wéckel-t
sihuge-wéckel-t
Plus-que-parfait
echhatge-wéckel-t
duhasge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethatge-wéckel-t
mirhatege-wéckel-t
dirhatge-wéckel-t
sihatege-wéckel-t
Futur I
echwäert wéckel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wéckel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéckel-en
dugéifswéckel-en
hien/si,hatt/etgéifwéckel-en
mirgéifewéckel-en
dirgéiftwéckel-en
sigéifewéckel-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-wéckel-t
duhässge-wéckel-t
hien/si,hatt/ethättge-wéckel-t
mirhättege-wéckel-t
dirhättge-wéckel-t
sihättege-wéckel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéckel!
Plurielwéckel-t!
ge-wéckel-t
wéckel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awéckel-enëmwéckel-enentwéckel-enofwéckel-enopwéckel-enverwéckel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles