E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aweechen einweichen (D)faire tremper (F)
Stammformen aweechenweecht anageweecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweechen an
duweechs an
hien/si,hatt/etweecht an
mirweechen an
dirweecht an
siweechen an
Pass compos
echhunnageweecht
duhuesageweecht
hien/si,hatt/ethuetageweecht
mirhunnageweecht
dirhuttageweecht
sihunnageweecht
Plus-que-parfait
echhatageweecht
duhasageweecht
hien/si,hatt/ethatageweecht
mirhatenageweecht
dirhatageweecht
sihatenageweecht
Futur I
echwäert aweechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageweecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaweechen
dugéifsaweechen
hien/si,hatt/etgéifaweechen
mirgéifenaweechen
dirgéiftaweechen
sigéifenaweechen
Conditionnel Pass compos
echhttageweecht
duhssageweecht
hien/si,hatt/ethttageweecht
mirhttenageweecht
dirhttageweecht
sihttenageweecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech an!
Plurielweecht an!
ageweecht
aweechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erweechenopweechenweechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles