E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aweech-en einweichen (D)faire tremper (F)
Stammformen aweech-enweech-t anage-weech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweech-en an
duweech-s an
hien/si,hatt/etweech-t an
mirweech-en an
dirweech-t an
siweech-en an
Pass compos
echhunnage-weech-t
duhuesage-weech-t
hien/si,hatt/ethuetage-weech-t
mirhunnage-weech-t
dirhuttage-weech-t
sihunnage-weech-t
Plus-que-parfait
echhatage-weech-t
duhasage-weech-t
hien/si,hatt/ethatage-weech-t
mirhatenage-weech-t
dirhatage-weech-t
sihatenage-weech-t
Futur I
echwäert aweech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert age-weech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaweech-en
dugéifsaweech-en
hien/si,hatt/etgéifaweech-en
mirgéifenaweech-en
dirgéiftaweech-en
sigéifenaweech-en
Conditionnel Pass compos
echhttage-weech-t
duhssage-weech-t
hien/si,hatt/ethttage-weech-t
mirhttenage-weech-t
dirhttage-weech-t
sihttenage-weech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech an!
Plurielweech-t an!
age-weech-t
aweech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
erweech-enopweech-enweech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles