E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erweechen erweichen (D)amollir, attendrir (F)
Stammformen erweechenerweechterweecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerweechen
duerweechs
hien/si,hatt/eterweecht
mirerweechen
direrweecht
sierweechen
Pass compos
echhunnerweecht
duhueserweecht
hien/si,hatt/ethueterweecht
mirhunnerweecht
dirhutterweecht
sihunnerweecht
Plus-que-parfait
echhaterweecht
duhaserweecht
hien/si,hatt/ethaterweecht
mirhatenerweecht
dirhaterweecht
sihatenerweecht
Futur I
echwäert erweechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erweecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferweechen
dugéifserweechen
hien/si,hatt/etgéiferweechen
mirgéifenerweechen
dirgéifterweechen
sigéifenerweechen
Conditionnel Pass compos
echhtterweecht
duhsserweecht
hien/si,hatt/ethtterweecht
mirhttenerweecht
dirhtterweecht
sihttenerweecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererweech!
Plurielerweecht!
erweecht
erweechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweechenopweechenweechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles