E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erweech-en erweichen (D)amollir, attendrir (F)
Stammformen erweech-enerweech-terweech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerweech-en
duerweech-s
hien/si,hatt/eterweech-t
mirerweech-en
direrweech-t
sierweech-en
Pass compos
echhunnerweech-t
duhueserweech-t
hien/si,hatt/ethueterweech-t
mirhunnerweech-t
dirhutterweech-t
sihunnerweech-t
Plus-que-parfait
echhaterweech-t
duhaserweech-t
hien/si,hatt/ethaterweech-t
mirhatenerweech-t
dirhaterweech-t
sihatenerweech-t
Futur I
echwäert erweech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erweech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferweech-en
dugéifserweech-en
hien/si,hatt/etgéiferweech-en
mirgéifenerweech-en
dirgéifterweech-en
sigéifenerweech-en
Conditionnel Pass compos
echhtterweech-t
duhsserweech-t
hien/si,hatt/ethtterweech-t
mirhttenerweech-t
dirhtterweech-t
sihttenerweech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererweech!
Plurielerweech-t!
erweech-t
erweech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweech-enopweech-enweech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles