E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

weechen aufweichen, durchweichen (D)tremper (F)moisten (E)
Stammformen weechenweechtgeweecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweechen
duweechs
hien/si,hatt/etweecht
mirweechen
dirweecht
siweechen
Pass compos
echhugeweecht
duhuesgeweecht
hien/si,hatt/ethuetgeweecht
mirhugeweecht
dirhuttgeweecht
sihugeweecht
Plus-que-parfait
echhatgeweecht
duhasgeweecht
hien/si,hatt/ethatgeweecht
mirhategeweecht
dirhatgeweecht
sihategeweecht
Futur I
echwäert weechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geweecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweechen
dugéifsweechen
hien/si,hatt/etgéifweechen
mirgéifeweechen
dirgéiftweechen
sigéifeweechen
Conditionnel Pass compos
echhttgeweecht
duhssgeweecht
hien/si,hatt/ethttgeweecht
mirhättegeweecht
dirhttgeweecht
sihättegeweecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech!
Plurielweecht!
geweecht
weechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweechenerweechenopweechen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles