E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

weech-en aufweichen, durchweichen (D)tremper (F)moisten (E)
Stammformen weech-enweech-tge-weech-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweech-en
duweech-s
hien/si,hatt/etweech-t
mirweech-en
dirweech-t
siweech-en
Pass compos
echhuge-weech-t
duhuesge-weech-t
hien/si,hatt/ethuetge-weech-t
mirhuge-weech-t
dirhuttge-weech-t
sihuge-weech-t
Plus-que-parfait
echhatge-weech-t
duhasge-weech-t
hien/si,hatt/ethatge-weech-t
mirhatege-weech-t
dirhatge-weech-t
sihatege-weech-t
Futur I
echwäert weech-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-weech-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweech-en
dugéifsweech-en
hien/si,hatt/etgéifweech-en
mirgéifeweech-en
dirgéiftweech-en
sigéifeweech-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-weech-t
duhssge-weech-t
hien/si,hatt/ethttge-weech-t
mirhättege-weech-t
dirhttge-weech-t
sihättege-weech-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweech!
Plurielweech-t!
ge-weech-t
weech-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweech-enerweech-enopweech-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles