E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

verweechlechen verweichlichen (D)amollir (F)
Stammformen verweechlechenverweechlechtverweechlecht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (ver-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echverweechlechen
duverweechlechs
hien/si,hatt/etverweechlecht
mirverweechlechen
dirverweechlecht
siverweechlechen
Pass compos
echhuverweechlecht
duhuesverweechlecht
hien/si,hatt/ethuetverweechlecht
mirhuverweechlecht
dirhuttverweechlecht
sihuverweechlecht
Plus-que-parfait
echhatverweechlecht
duhasverweechlecht
hien/si,hatt/ethatverweechlecht
mirhateverweechlecht
dirhatverweechlecht
sihateverweechlecht
Futur I
echwäert verweechlechen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert verweechlecht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifverweechlechen
dugéifsverweechlechen
hien/si,hatt/etgéifverweechlechen
mirgéifeverweechlechen
dirgéiftverweechlechen
sigéifeverweechlechen
Conditionnel Pass compos
echhttverweechlecht
duhssverweechlecht
hien/si,hatt/ethttverweechlecht
mirhätteverweechlecht
dirhttverweechlecht
sihätteverweechlecht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierverweechlech!
Plurielverweechlecht!
verweechlecht
verweechlechen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles