E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

weed-en weiden (D)pturer (F)browse, pasture (E)
Stammformen weed-enwee-tge-wee-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Ennverhäerdung D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweed-en
duweet-s
hien/si,hatt/etwee-t
mirweed-en
dirwee-t
siweed-en
Pass compos
echhuge-wee-t
duhuesge-wee-t
hien/si,hatt/ethuetge-wee-t
mirhuge-wee-t
dirhuttge-wee-t
sihuge-wee-t
Plus-que-parfait
echhatge-wee-t
duhasge-wee-t
hien/si,hatt/ethatge-wee-t
mirhatege-wee-t
dirhatge-wee-t
sihatege-wee-t
Futur I
echwäert weed-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wee-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweed-en
dugéifsweed-en
hien/si,hatt/etgéifweed-en
mirgéifeweed-en
dirgéiftweed-en
sigéifeweed-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wee-t
duhssge-wee-t
hien/si,hatt/ethttge-wee-t
mirhättege-wee-t
dirhttge-wee-t
sihättege-wee-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweet!
Plurielwee-t!
ge-wee-t
weed-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ofweed-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles