E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

fortbeweeg-en fortbewegen (D)bouger, se dplacer (F)move (E)
Stammformen fortbeweeg-enbeweeg-t fortfortbeweeg-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (fort-be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echbeweeg-e fort
dubeweeg-s fort
hien/si,hatt/etbeweeg-t fort
mirbeweeg-e fort
dirbeweeg-t fort
sibeweeg-e fort
Pass compos
echhufortbeweeg-t
duhuesfortbeweeg-t
hien/si,hatt/ethuetfortbeweeg-t
mirhufortbeweeg-t
dirhuttfortbeweeg-t
sihufortbeweeg-t
Plus-que-parfait
echhatfortbeweeg-t
duhasfortbeweeg-t
hien/si,hatt/ethatfortbeweeg-t
mirhatefortbeweeg-t
dirhatfortbeweeg-t
sihatefortbeweeg-t
Futur I
echwäert fortbeweeg-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert fortbeweeg-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiffortbeweeg-en
dugéifsfortbeweeg-en
hien/si,hatt/etgéiffortbeweeg-en
mirgéifefortbeweeg-en
dirgéiftfortbeweeg-en
sigéifefortbeweeg-en
Conditionnel Pass compos
echhttfortbeweeg-t
duhssfortbeweeg-t
hien/si,hatt/ethttfortbeweeg-t
mirhättefortbeweeg-t
dirhttfortbeweeg-t
sihättefortbeweeg-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbeweeg fort!
Plurielbeweeg-t fort!
fortbeweeg-t
fortbeweeg-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
beweeg-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles