E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

alarméieren alarmieren (D)alarmer (F)
Stammformen alarméierenalarméiertalarméiert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echalarméieren
dualarméiers
hien/si,hatt/etalarméiert
miralarméieren
diralarméiert
sialarméieren
Passé composé
echhunnalarméiert
duhuesalarméiert
hien/si,hatt/ethuetalarméiert
mirhunnalarméiert
dirhuttalarméiert
sihunnalarméiert
Plus-que-parfait
echhatalarméiert
duhasalarméiert
hien/si,hatt/ethatalarméiert
mirhatenalarméiert
dirhatalarméiert
sihatenalarméiert
Futur I
echwäert alarméieren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert alarméiert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifalarméieren
dugéifsalarméieren
hien/si,hatt/etgéifalarméieren
mirgéifenalarméieren
dirgéiftalarméieren
sigéifenalarméieren
Conditionnel Passé composé
echhättalarméiert
duhässalarméiert
hien/si,hatt/ethättalarméiert
mirhättenalarméiert
dirhättalarméiert
sihättenalarméiert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieralarméier!
Plurielalarméiert!
alarméiert
alarméieren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles