E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

crèm-éier-en mattgelb färben (D)crémer (F)
Stammformen crèm-éier-encrèm-éier-tcrèm-éier-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echcrèm-éier-en
ducrèm-éier-s
hien/si,hatt/etcrèm-éier-t
mircrèm-éier-en
dircrèm-éier-t
sicrèm-éier-en
Passé composé
echhucrèm-éier-t
duhuescrèm-éier-t
hien/si,hatt/ethuetcrèm-éier-t
mirhucrèm-éier-t
dirhuttcrèm-éier-t
sihucrèm-éier-t
Plus-que-parfait
echhatcrèm-éier-t
duhascrèm-éier-t
hien/si,hatt/ethatcrèm-éier-t
mirhatecrèm-éier-t
dirhatcrèm-éier-t
sihatecrèm-éier-t
Futur I
echwäert crèm-éier-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert crèm-éier-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifcrèm-éier-en
dugéifscrèm-éier-en
hien/si,hatt/etgéifcrèm-éier-en
mirgéifecrèm-éier-en
dirgéiftcrèm-éier-en
sigéifecrèm-éier-en
Conditionnel Passé composé
echhättcrèm-éier-t
duhässcrèm-éier-t
hien/si,hatt/ethättcrèm-éier-t
mirhättecrèm-éier-t
dirhättcrèm-éier-t
sihättecrèm-éier-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliercrèm-éier!
Plurielcrèm-éier-t!
crèm-éier-t
crèm-éier-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles