E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerweien berwiegen (D)dominer, prvaloir (F)
Stammformen iwwerweieniwwerweitiwwerwien
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerweien
duiwwerweis
hien/si,hatt/etiwwerweit
miriwwerweien
diriwwerweit
siiwwerweien
Pass compos
echhunniwwerwien
duhuesiwwerwien
hien/si,hatt/ethuetiwwerwien
mirhunniwwerwien
dirhuttiwwerwien
sihunniwwerwien
Plus-que-parfait
echhatiwwerwien
duhasiwwerwien
hien/si,hatt/ethatiwwerwien
mirhateniwwerwien
dirhatiwwerwien
sihateniwwerwien
Futur I
echwäert iwwerweien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwien hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerweien
dugéifsiwwerweien
hien/si,hatt/etgéifiwwerweien
mirgéifeniwwerweien
dirgéiftiwwerweien
sigéifeniwwerweien
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerwien
duhssiwwerwien
hien/si,hatt/ethttiwwerwien
mirhtteniwwerwien
dirhttiwwerwien
sihtteniwwerwien
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerwei!
Plurieliwwerweit!
iwwerwien
iwwerweien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
noweienofweienopweienweien
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles