E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerwei-en berwiegen (D)dominer, prvaloir (F)
Stammformen iwwerwei-eniwwerwei-tiwwerwi-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerwei-en
duiwwerwei-s
hien/si,hatt/etiwwerwei-t
miriwwerwei-en
diriwwerwei-t
siiwwerwei-en
Pass compos
echhunniwwerwi-en
duhuesiwwerwi-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerwi-en
mirhunniwwerwi-en
dirhuttiwwerwi-en
sihunniwwerwi-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerwi-en
duhasiwwerwi-en
hien/si,hatt/ethatiwwerwi-en
mirhateniwwerwi-en
dirhatiwwerwi-en
sihateniwwerwi-en
Futur I
echwäert iwwerwei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwi-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerwei-en
dugéifsiwwerwei-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerwei-en
mirgéifeniwwerwei-en
dirgéiftiwwerwei-en
sigéifeniwwerwei-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerwi-en
duhssiwwerwi-en
hien/si,hatt/ethttiwwerwi-en
mirhtteniwwerwi-en
dirhttiwwerwi-en
sihtteniwwerwi-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerwei!
Plurieliwwerwei-t!
iwwerwi-en
iwwerwei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
nowei-enofwei-enopwei-enwei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles