E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

nowei-en nachwiegen (D)peser nouveau (F)
Stammformen nowei-enwei-t nonoge-wi-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (no-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwei-en no
duwei-s no
hien/si,hatt/etwei-t no
mirwei-en no
dirwei-t no
siwei-en no
Pass compos
echhunnnoge-wi-en
duhuesnoge-wi-en
hien/si,hatt/ethuetnoge-wi-en
mirhunnnoge-wi-en
dirhuttnoge-wi-en
sihunnnoge-wi-en
Plus-que-parfait
echhatnoge-wi-en
duhasnoge-wi-en
hien/si,hatt/ethatnoge-wi-en
mirhatennoge-wi-en
dirhatnoge-wi-en
sihatennoge-wi-en
Futur I
echwäert nowei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert noge-wi-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifnowei-en
dugéifsnowei-en
hien/si,hatt/etgéifnowei-en
mirgéifennowei-en
dirgéiftnowei-en
sigéifennowei-en
Conditionnel Pass compos
echhttnoge-wi-en
duhssnoge-wi-en
hien/si,hatt/ethttnoge-wi-en
mirhttennoge-wi-en
dirhttnoge-wi-en
sihttennoge-wi-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei no!
Plurielwei-t no!
noge-wi-en
nowei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerwei-enofwei-enopwei-enwei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles