E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

ofwei-en abwiegen, abwgen (D)peser (F)
Stammformen ofwei-enwei-t ofofge-wi-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (of-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwei-en of
duwei-s of
hien/si,hatt/etwei-t of
mirwei-en of
dirwei-t of
siwei-en of
Pass compos
echhunnofge-wi-en
duhuesofge-wi-en
hien/si,hatt/ethuetofge-wi-en
mirhunnofge-wi-en
dirhuttofge-wi-en
sihunnofge-wi-en
Plus-que-parfait
echhatofge-wi-en
duhasofge-wi-en
hien/si,hatt/ethatofge-wi-en
mirhatenofge-wi-en
dirhatofge-wi-en
sihatenofge-wi-en
Futur I
echwäert ofwei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ofge-wi-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifofwei-en
dugéifsofwei-en
hien/si,hatt/etgéifofwei-en
mirgéifenofwei-en
dirgéiftofwei-en
sigéifenofwei-en
Conditionnel Pass compos
echhttofge-wi-en
duhssofge-wi-en
hien/si,hatt/ethttofge-wi-en
mirhttenofge-wi-en
dirhttofge-wi-en
sihttenofge-wi-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei of!
Plurielwei-t of!
ofge-wi-en
ofwei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerwei-ennowei-enopwei-enwei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles