E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

opwei-en abwiegen (D)peser, rflchir (F)
Stammformen opwei-enwei-t opopge-wi-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (op-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwei-en op
duwei-s op
hien/si,hatt/etwei-t op
mirwei-en op
dirwei-t op
siwei-en op
Pass compos
echhunnopge-wi-en
duhuesopge-wi-en
hien/si,hatt/ethuetopge-wi-en
mirhunnopge-wi-en
dirhuttopge-wi-en
sihunnopge-wi-en
Plus-que-parfait
echhatopge-wi-en
duhasopge-wi-en
hien/si,hatt/ethatopge-wi-en
mirhatenopge-wi-en
dirhatopge-wi-en
sihatenopge-wi-en
Futur I
echwäert opwei-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert opge-wi-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifopwei-en
dugéifsopwei-en
hien/si,hatt/etgéifopwei-en
mirgéifenopwei-en
dirgéiftopwei-en
sigéifenopwei-en
Conditionnel Pass compos
echhttopge-wi-en
duhssopge-wi-en
hien/si,hatt/ethttopge-wi-en
mirhttenopge-wi-en
dirhttopge-wi-en
sihttenopge-wi-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei op!
Plurielwei-t op!
opge-wi-en
opwei-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
iwwerwei-ennowei-enofwei-enwei-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles