E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech wéien wiegen (D)bercer (F)dandle, cradle (E)
Stammformen sech wéienwéit sech sech gewéit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéie mech
duwéis dech
hien/si,hatt/etwéit sech
mirwéien eis
dirwéit iech
siwéie sech
Passé composé
echhumechgewéit
duhuesdechgewéit
hien/si,hatt/ethuetsechgewéit
mirhunneisgewéit
dirhuttiechgewéit
sihusechgewéit
Plus-que-parfait
echhatmechgewéit
duhasdechgewéit
hien/si,hatt/ethatsechgewéit
mirhateneisgewéit
dirhatiechgewéit
sihatesechgewéit
Futur I
echwäert wéien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéien
dugéifswéien
hien/si,hatt/etgéifwéien
mirgéifewéien
dirgéiftwéien
sigéifewéien
Conditionnel Passé composé
echhättmechgewéit
duhässdechgewéit
hien/si,hatt/ethättsechgewéit
mirhätteneisgewéit
dirhättiechgewéit
sihättesechgewéit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéidech!
Plurielwéitiech!
gewéit
wéien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles