E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech wi-en wiegen (D)bercer (F)dandle, cradle (E)
Stammformen sech wi-enwi-t sech sech ge-wi-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwi-e mech
duwi-s dech
hien/si,hatt/etwi-t sech
mirwi-en eis
dirwi-t iech
siwi-e sech
Pass compos
echhumechge-wi-t
duhuesdechge-wi-t
hien/si,hatt/ethuetsechge-wi-t
mirhunneisge-wi-t
dirhuttiechge-wi-t
sihusechge-wi-t
Plus-que-parfait
echhatmechge-wi-t
duhasdechge-wi-t
hien/si,hatt/ethatsechge-wi-t
mirhateneisge-wi-t
dirhatiechge-wi-t
sihatesechge-wi-t
Futur I
echwäert wi-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wi-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwi-en
dugéifswi-en
hien/si,hatt/etgéifwi-en
mirgéifewi-en
dirgéiftwi-en
sigéifewi-en
Conditionnel Pass compos
echhttmechge-wi-t
duhssdechge-wi-t
hien/si,hatt/ethttsechge-wi-t
mirhtteneisge-wi-t
dirhttiechge-wi-t
sihättesechge-wi-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwidech!
Plurielwi-tiech!
ge-wi-t
wi-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles