E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

aweien einweihen (D)inaugurer, initier qn. qch. (F)
Stammformen aweienweit anageweit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweien an
duweis an
hien/si,hatt/etweit an
mirweien an
dirweit an
siweien an
Pass compos
echhunnageweit
duhuesageweit
hien/si,hatt/ethuetageweit
mirhunnageweit
dirhuttageweit
sihunnageweit
Plus-que-parfait
echhatageweit
duhasageweit
hien/si,hatt/ethatageweit
mirhatenageweit
dirhatageweit
sihatenageweit
Futur I
echwäert aweien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert ageweit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifaweien
dugéifsaweien
hien/si,hatt/etgéifaweien
mirgéifenaweien
dirgéiftaweien
sigéifenaweien
Conditionnel Pass compos
echhttageweit
duhssageweit
hien/si,hatt/ethttageweit
mirhttenageweit
dirhttageweit
sihttenageweit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei an!
Plurielweit an!
ageweit
aweien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
weien
Remarquen (intern)
verb hat 2 Bedeutungen
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles