E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

weien weihen (D)bnir (F)devote, hallow (E)
Stammformen weienweitgeweit
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweien
duweis
hien/si,hatt/etweit
mirweien
dirweit
siweien
Pass compos
echhugeweit
duhuesgeweit
hien/si,hatt/ethuetgeweit
mirhugeweit
dirhuttgeweit
sihugeweit
Plus-que-parfait
echhatgeweit
duhasgeweit
hien/si,hatt/ethatgeweit
mirhategeweit
dirhatgeweit
sihategeweit
Futur I
echwäert weien
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geweit hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweien
dugéifsweien
hien/si,hatt/etgéifweien
mirgéifeweien
dirgéiftweien
sigéifeweien
Conditionnel Pass compos
echhttgeweit
duhssgeweit
hien/si,hatt/ethttgeweit
mirhättegeweit
dirhttgeweit
sihättegeweit
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwei!
Plurielweit!
geweit
weien
Wuertbildungen/Präfigéierungen
aweien
Remarquen (intern)
verb hat 2 Bedeutungen
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles