E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

erweideren erweitern (D)largir (F)extend, amplify (E)
Stammformen erweiderenerweiderterweidert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (er-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echerweideren
duerweiders
hien/si,hatt/eterweidert
mirerweideren
direrweidert
sierweideren
Pass compos
echhunnerweidert
duhueserweidert
hien/si,hatt/ethueterweidert
mirhunnerweidert
dirhutterweidert
sihunnerweidert
Plus-que-parfait
echhaterweidert
duhaserweidert
hien/si,hatt/ethaterweidert
mirhatenerweidert
dirhaterweidert
sihatenerweidert
Futur I
echwäert erweideren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert erweidert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferweideren
dugéifserweideren
hien/si,hatt/etgéiferweideren
mirgéifenerweideren
dirgéifterweideren
sigéifenerweideren
Conditionnel Pass compos
echhtterweidert
duhsserweidert
hien/si,hatt/ethtterweidert
mirhttenerweidert
dirhtterweidert
sihttenerweidert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singuliererweider!
Plurielerweidert!
erweidert
erweideren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles