E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

sech weigeren weigeren (D)refuser (F)refuse (E)
Stammformen sech weigerenweigert sech sech geweigert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Reflexiivt Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweigere mech
duweigers dech
hien/si,hatt/etweigert sech
mirweigeren eis
dirweigert iech
siweigere sech
Pass compos
echhumechgeweigert
duhuesdechgeweigert
hien/si,hatt/ethuetsechgeweigert
mirhunneisgeweigert
dirhuttiechgeweigert
sihusechgeweigert
Plus-que-parfait
echhatmechgeweigert
duhasdechgeweigert
hien/si,hatt/ethatsechgeweigert
mirhateneisgeweigert
dirhatiechgeweigert
sihatesechgeweigert
Futur I
echwäert weigeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert geweigert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweigeren
dugéifsweigeren
hien/si,hatt/etgéifweigeren
mirgéifeweigeren
dirgéiftweigeren
sigéifeweigeren
Conditionnel Pass compos
echhttmechgeweigert
duhssdechgeweigert
hien/si,hatt/ethttsechgeweigert
mirhtteneisgeweigert
dirhttiechgeweigert
sihättesechgeweigert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweigerdech!
Plurielweigertiech!
geweigert
weigeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles