E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wéimeren wimmern (D)gémir (F)pule (E)
Stammformen wéimerenwéimertgewéimert
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéimeren
duwéimers
hien/si,hatt/etwéimert
mirwéimeren
dirwéimert
siwéimeren
Passé composé
echhugewéimert
duhuesgewéimert
hien/si,hatt/ethuetgewéimert
mirhugewéimert
dirhuttgewéimert
sihugewéimert
Plus-que-parfait
echhatgewéimert
duhasgewéimert
hien/si,hatt/ethatgewéimert
mirhategewéimert
dirhatgewéimert
sihategewéimert
Futur I
echwäert wéimeren
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéimert hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéimeren
dugéifswéimeren
hien/si,hatt/etgéifwéimeren
mirgéifewéimeren
dirgéiftwéimeren
sigéifewéimeren
Conditionnel Passé composé
echhättgewéimert
duhässgewéimert
hien/si,hatt/ethättgewéimert
mirhättegewéimert
dirhättgewéimert
sihättegewéimert
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéimer!
Plurielwéimert!
gewéimert
wéimeren
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles