E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerweisen berweisen (D)virer (F)
Stammformen iwwerweiseniwwerweistiwwerwisen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerweisen
duiwwerweis
hien/si,hatt/etiwwerweist
miriwwerweisen
diriwwerweist
siiwwerweisen
Pass compos
echhunniwwerwisen
duhuesiwwerwisen
hien/si,hatt/ethuetiwwerwisen
mirhunniwwerwisen
dirhuttiwwerwisen
sihunniwwerwisen
Plus-que-parfait
echhatiwwerwisen
duhasiwwerwisen
hien/si,hatt/ethatiwwerwisen
mirhateniwwerwisen
dirhatiwwerwisen
sihateniwwerwisen
Futur I
echwäert iwwerweisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwisen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerweisen
dugéifsiwwerweisen
hien/si,hatt/etgéifiwwerweisen
mirgéifeniwwerweisen
dirgéiftiwwerweisen
sigéifeniwwerweisen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerwisen
duhssiwwerwisen
hien/si,hatt/ethttiwwerwisen
mirhtteniwwerwisen
dirhttiwwerwisen
sihtteniwwerwisen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerweis!
Plurieliwwerweist!
iwwerwisen
iwwerweisen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausweisenbeweiseneropweisenerweisenhiweisennoweisenofweisenopweisenuweisenvirweisenweisenzerckverweisen zouweisen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles