E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerweis-en berweisen (D)virer (F)
Stammformen iwwerweis-eniwwerweis-tiwwerwis-en
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Präfigéiert Verb (iwwer-) • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerweis-en
duiwwerwei-s
hien/si,hatt/etiwwerweis-t
miriwwerweis-en
diriwwerweis-t
siiwwerweis-en
Pass compos
echhunniwwerwis-en
duhuesiwwerwis-en
hien/si,hatt/ethuetiwwerwis-en
mirhunniwwerwis-en
dirhuttiwwerwis-en
sihunniwwerwis-en
Plus-que-parfait
echhatiwwerwis-en
duhasiwwerwis-en
hien/si,hatt/ethatiwwerwis-en
mirhateniwwerwis-en
dirhatiwwerwis-en
sihateniwwerwis-en
Futur I
echwäert iwwerweis-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerwis-en hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerweis-en
dugéifsiwwerweis-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerweis-en
mirgéifeniwwerweis-en
dirgéiftiwwerweis-en
sigéifeniwwerweis-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerwis-en
duhssiwwerwis-en
hien/si,hatt/ethttiwwerwis-en
mirhtteniwwerwis-en
dirhttiwwerwis-en
sihtteniwwerwis-en
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerweis!
Plurieliwwerweis-t!
iwwerwis-en
iwwerweis-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausweis-enbeweis-eneropweis-enerweis-enhiweis-ennoweis-enofweis-enopweis-enuweis-envirweis-enweis-enzerckverweis-en zouweis-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles