E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

weisen zeigen (D)montrer (F)show (E)deitar? (P)
Stammformen weisenweistgewisen
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echweisen
duweis
hien/si,hatt/etweist
mirweisen
dirweist
siweisen
Pass compos
echhugewisen
duhuesgewisen
hien/si,hatt/ethuetgewisen
mirhugewisen
dirhuttgewisen
sihugewisen
Plus-que-parfait
echhatgewisen
duhasgewisen
hien/si,hatt/ethatgewisen
mirhategewisen
dirhatgewisen
sihategewisen
Futur I
echwäert weisen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewisen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifweisen
dugéifsweisen
hien/si,hatt/etgéifweisen
mirgéifeweisen
dirgéiftweisen
sigéifeweisen
Conditionnel Pass compos
echhttgewisen
duhssgewisen
hien/si,hatt/ethttgewisen
mirhättegewisen
dirhttgewisen
sihättegewisen
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierweis!
Plurielweist!
gewisen
weisen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
ausweisenbeweiseneropweisenerweisenhiweiseniwwerweisennoweisenofweisenopweisenuweisenvirweisenzerckverweisen zouweisen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles