E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wéitschen ohrfeigen (D)donner une baffe (F)
Stammformen wéitschenwéitschtgewéitscht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéitschen
duwéitschs
hien/si,hatt/etwéitscht
mirwéitschen
dirwéitscht
siwéitschen
Passé composé
echhugewéitscht
duhuesgewéitscht
hien/si,hatt/ethuetgewéitscht
mirhugewéitscht
dirhuttgewéitscht
sihugewéitscht
Plus-que-parfait
echhatgewéitscht
duhasgewéitscht
hien/si,hatt/ethatgewéitscht
mirhategewéitscht
dirhatgewéitscht
sihategewéitscht
Futur I
echwäert wéitschen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewéitscht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéitschen
dugéifswéitschen
hien/si,hatt/etgéifwéitschen
mirgéifewéitschen
dirgéiftwéitschen
sigéifewéitschen
Conditionnel Passé composé
echhättgewéitscht
duhässgewéitscht
hien/si,hatt/ethättgewéitscht
mirhättegewéitscht
dirhättgewéitscht
sihättegewéitscht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéitsch!
Plurielwéitscht!
gewéitscht
wéitschen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles