E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wéitsch-en ohrfeigen (D)donner une baffe (F)
Stammformen wéitsch-enwéitsch-tge-wéitsch-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwéitsch-en
duwéitsch-s
hien/si,hatt/etwéitsch-t
mirwéitsch-en
dirwéitsch-t
siwéitsch-en
Passé composé
echhuge-wéitsch-t
duhuesge-wéitsch-t
hien/si,hatt/ethuetge-wéitsch-t
mirhuge-wéitsch-t
dirhuttge-wéitsch-t
sihuge-wéitsch-t
Plus-que-parfait
echhatge-wéitsch-t
duhasge-wéitsch-t
hien/si,hatt/ethatge-wéitsch-t
mirhatege-wéitsch-t
dirhatge-wéitsch-t
sihatege-wéitsch-t
Futur I
echwäert wéitsch-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wéitsch-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwéitsch-en
dugéifswéitsch-en
hien/si,hatt/etgéifwéitsch-en
mirgéifewéitsch-en
dirgéiftwéitsch-en
sigéifewéitsch-en
Conditionnel Passé composé
echhättge-wéitsch-t
duhässge-wéitsch-t
hien/si,hatt/ethättge-wéitsch-t
mirhättege-wéitsch-t
dirhättge-wéitsch-t
sihättege-wéitsch-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwéitsch!
Plurielwéitsch-t!
ge-wéitsch-t
wéitsch-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles