E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wlds-en nach Wild riechen, schmecken, stinken (D)
Stammformen wlds-enwlds-tge-wlds-t
Eegenschaften regelmaessig Regelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten wlzen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwlds-en
duwld-s
hien/si,hatt/etwlds-t
mirwlds-en
dirwlds-t
siwlds-en
Pass compos
echhuge-wlds-t
duhuesge-wlds-t
hien/si,hatt/ethuetge-wlds-t
mirhuge-wlds-t
dirhuttge-wlds-t
sihuge-wlds-t
Plus-que-parfait
echhatge-wlds-t
duhasge-wlds-t
hien/si,hatt/ethatge-wlds-t
mirhatege-wlds-t
dirhatge-wlds-t
sihatege-wlds-t
Futur I
echwäert wlds-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wlds-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwlds-en
dugéifswlds-en
hien/si,hatt/etgéifwlds-en
mirgéifewlds-en
dirgéiftwlds-en
sigéifewlds-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wlds-t
duhssge-wlds-t
hien/si,hatt/ethttge-wlds-t
mirhättege-wlds-t
dirhttge-wlds-t
sihättege-wlds-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwlds!
Plurielwlds-t!
ge-wlds-t
wlds-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
keine Auslautverhrtung?
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles