E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wllen wollen (D) – vouloir (F) – want (E)
Stammformen wllenwll(t)wllen
Eegenschaften unregelmig, Modalverb (Vokalwiessel) • • Hëllefsverb hunn • Wichtigt Verb (Grondwuertschaz) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Endung -t in 3.P.Sg. Prsens ist fakultativ (hie wll oder hie wllt); gewollt (Partizip); bei Modalverbverwendung kann das Partizip auch wollten oder wilten lauten
Indikativ Aktiv
Present
echwll
duwlls
hien/si,hatt/etwll(t)
mirwllen
dirwllt
siwllen
Imperfait
echwollt
duwollts
hien/si,hatt/etwollt
mirwollten
dirwollt
siwollten
Pass compos
echhuwllen
duhueswllen
hien/si,hatt/ethuetwllen
mirhuwllen
dirhuttwllen
sihuwllen
Plus-que-parfait
echhatwllen
duhaswllen
hien/si,hatt/ethatwllen
mirhatewllen
dirhatwllen
sihatewllen
Modale Futur I
echwäert wllen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Modale Futur II
echwäert wllen hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Einfache Conditionnel
echwilt
duwilts
hien/si,hatt/etwilt
mirwilten
dirwilt
siwilten
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwllen
dugéifswllen
hien/si,hatt/etgéifwllen
mirgéifewllen
dirgéiftwllen
sigéifewllen
Conditionnel pass compos
echhttwllen
duhsswllen
hien/si,hatt/ethttwllen
mirhättewllen
dirhttwllen
sihättewllen
Imperativ Partizip Infinitiv
wllen
wllen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarken (intern)
Modalverb
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles