E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdaachen berdachen (D)couvrir (F)to canopy/ roof (E)
Stammformen iwwerdaacheniwwerdaachtiwwerdaacht
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdaachen
duiwwerdaachs
hien/si,hatt/etiwwerdaacht
miriwwerdaachen
diriwwerdaacht
siiwwerdaachen
Pass compos
echhunniwwerdaacht
duhuesiwwerdaacht
hien/si,hatt/ethuetiwwerdaacht
mirhunniwwerdaacht
dirhuttiwwerdaacht
sihunniwwerdaacht
Plus-que-parfait
echhatiwwerdaacht
duhasiwwerdaacht
hien/si,hatt/ethatiwwerdaacht
mirhateniwwerdaacht
dirhatiwwerdaacht
sihateniwwerdaacht
Futur I
echwäert iwwerdaachen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdaacht hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdaachen
dugéifsiwwerdaachen
hien/si,hatt/etgéifiwwerdaachen
mirgéifeniwwerdaachen
dirgéiftiwwerdaachen
sigéifeniwwerdaachen
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdaacht
duhssiwwerdaacht
hien/si,hatt/ethttiwwerdaacht
mirhtteniwwerdaacht
dirhttiwwerdaacht
sihtteniwwerdaacht
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdaach!
Plurieliwwerdaacht!
iwwerdaacht
iwwerdaachen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
daachen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles