E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

iwwerdaach-en berdachen (D)couvrir (F)to canopy/ roof (E)
Stammformen iwwerdaach-eniwwerdaach-tiwwerdaach-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (iwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Prsent
echiwwerdaach-en
duiwwerdaach-s
hien/si,hatt/etiwwerdaach-t
miriwwerdaach-en
diriwwerdaach-t
siiwwerdaach-en
Pass compos
echhunniwwerdaach-t
duhuesiwwerdaach-t
hien/si,hatt/ethuetiwwerdaach-t
mirhunniwwerdaach-t
dirhuttiwwerdaach-t
sihunniwwerdaach-t
Plus-que-parfait
echhatiwwerdaach-t
duhasiwwerdaach-t
hien/si,hatt/ethatiwwerdaach-t
mirhateniwwerdaach-t
dirhatiwwerdaach-t
sihateniwwerdaach-t
Futur I
echwäert iwwerdaach-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert iwwerdaach-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifiwwerdaach-en
dugéifsiwwerdaach-en
hien/si,hatt/etgéifiwwerdaach-en
mirgéifeniwwerdaach-en
dirgéiftiwwerdaach-en
sigéifeniwwerdaach-en
Conditionnel Pass compos
echhttiwwerdaach-t
duhssiwwerdaach-t
hien/si,hatt/ethttiwwerdaach-t
mirhtteniwwerdaach-t
dirhttiwwerdaach-t
sihtteniwwerdaach-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulieriwwerdaach!
Plurieliwwerdaach-t!
iwwerdaach-t
iwwerdaach-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
daach-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles