E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

awėllegen einwilligen (D)accepter, consentir (F)accede, agree (E)
Stammformen awėllegenwėllegt anagewėllegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (an-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwėllegen an
duwėllegs an
hien/si,hatt/etwėllegt an
mirwėllegen an
dirwėllegt an
siwėllegen an
Passé composé
echhunnagewėllegt
duhuesagewėllegt
hien/si,hatt/ethuetagewėllegt
mirhunnagewėllegt
dirhuttagewėllegt
sihunnagewėllegt
Plus-que-parfait
echhatagewėllegt
duhasagewėllegt
hien/si,hatt/ethatagewėllegt
mirhatenagewėllegt
dirhatagewėllegt
sihatenagewėllegt
Futur I
echwäert awėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert agewėllegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifawėllegen
dugéifsawėllegen
hien/si,hatt/etgéifawėllegen
mirgéifenawėllegen
dirgéiftawėllegen
sigéifenawėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättagewėllegt
duhässagewėllegt
hien/si,hatt/ethättagewėllegt
mirhättenagewėllegt
dirhättagewėllegt
sihättenagewėllegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwėlleg an!
Plurielwėllegt an!
agewėllegt
awėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
bewėllegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles