E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

bewėllegen bewilligen (D)accorder (F)accord (E)
Stammformen bewėllegenbewėllegtbewėllegt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Präfigéiert Verb (be-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echbewėllegen
dubewėllegs
hien/si,hatt/etbewėllegt
mirbewėllegen
dirbewėllegt
sibewėllegen
Passé composé
echhubewėllegt
duhuesbewėllegt
hien/si,hatt/ethuetbewėllegt
mirhubewėllegt
dirhuttbewėllegt
sihubewėllegt
Plus-que-parfait
echhatbewėllegt
duhasbewėllegt
hien/si,hatt/ethatbewėllegt
mirhatebewėllegt
dirhatbewėllegt
sihatebewėllegt
Futur I
echwäert bewėllegen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert bewėllegt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifbewėllegen
dugéifsbewėllegen
hien/si,hatt/etgéifbewėllegen
mirgéifebewėllegen
dirgéiftbewėllegen
sigéifebewėllegen
Conditionnel Passé composé
echhättbewėllegt
duhässbewėllegt
hien/si,hatt/ethättbewėllegt
mirhättebewėllegt
dirhättbewėllegt
sihättebewėllegt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierbewėlleg!
Plurielbewėllegt!
bewėllegt
bewėllegen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awėllegen
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles