E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wlzen nach Wild riechen, schmecken, stinken (D)
Stammformen wlzenwlztgewlzt
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Konsonantereduktioun • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten wldsen
Indikativ Aktiv
Prsent
echwlzen
duwlz
hien/si,hatt/etwlzt
mirwlzen
dirwlzt
siwlzen
Pass compos
echhugewlzt
duhuesgewlzt
hien/si,hatt/ethuetgewlzt
mirhugewlzt
dirhuttgewlzt
sihugewlzt
Plus-que-parfait
echhatgewlzt
duhasgewlzt
hien/si,hatt/ethatgewlzt
mirhategewlzt
dirhatgewlzt
sihategewlzt
Futur I
echwäert wlzen
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewlzt hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwlzen
dugéifswlzen
hien/si,hatt/etgéifwlzen
mirgéifewlzen
dirgéiftwlzen
sigéifewlzen
Conditionnel Pass compos
echhttgewlzt
duhssgewlzt
hien/si,hatt/ethttgewlzt
mirhättegewlzt
dirhttgewlzt
sihättegewlzt
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwlz!
Plurielwlzt!
gewlzt
wlzen
Wuertbildungen/Präfigéierungen
keng
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles