E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerwénken herüberwinken (D)
Stammformen eriwwerwénkenwénkt eriwwereriwwergewonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewénkt
Indikativ Aktiv
Présent
echwénken eriwwer
duwénks eriwwer
hien/si,hatt/etwénkt eriwwer
mirwénken eriwwer
dirwénkt eriwwer
siwénken eriwwer
Passé composé
echhunneriwwergewonk
duhueseriwwergewonk
hien/si,hatt/ethueteriwwergewonk
mirhunneriwwergewonk
dirhutteriwwergewonk
sihunneriwwergewonk
Plus-que-parfait
echhateriwwergewonk
duhaseriwwergewonk
hien/si,hatt/ethateriwwergewonk
mirhateneriwwergewonk
dirhateriwwergewonk
sihateneriwwergewonk
Futur I
echwäert eriwwerwénken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwergewonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerwénken
dugéifseriwwerwénken
hien/si,hatt/etgéiferiwwerwénken
mirgéifeneriwwerwénken
dirgéifteriwwerwénken
sigéifeneriwwerwénken
Conditionnel Passé composé
echhätteriwwergewonk
duhässeriwwergewonk
hien/si,hatt/ethätteriwwergewonk
mirhätteneriwwergewonk
dirhätteriwwergewonk
sihätteneriwwergewonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénk eriwwer!
Plurielwénkt eriwwer!
eriwwergewonk
eriwwerwénken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hanneschtwénkenofwénkenwénken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles