E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

eriwwerwénk-en herüberwinken (D)
Stammformen eriwwerwénk-enwénk-t eriwwereriwwerge-wonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (eriwwer-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewénkt
Indikativ Aktiv
Présent
echwénk-en eriwwer
duwénk-s eriwwer
hien/si,hatt/etwénk-t eriwwer
mirwénk-en eriwwer
dirwénk-t eriwwer
siwénk-en eriwwer
Passé composé
echhunneriwwerge-wonk
duhueseriwwerge-wonk
hien/si,hatt/ethueteriwwerge-wonk
mirhunneriwwerge-wonk
dirhutteriwwerge-wonk
sihunneriwwerge-wonk
Plus-que-parfait
echhateriwwerge-wonk
duhaseriwwerge-wonk
hien/si,hatt/ethateriwwerge-wonk
mirhateneriwwerge-wonk
dirhateriwwerge-wonk
sihateneriwwerge-wonk
Futur I
echwäert eriwwerwénk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert eriwwerge-wonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéiferiwwerwénk-en
dugéifseriwwerwénk-en
hien/si,hatt/etgéiferiwwerwénk-en
mirgéifeneriwwerwénk-en
dirgéifteriwwerwénk-en
sigéifeneriwwerwénk-en
Conditionnel Passé composé
echhätteriwwerge-wonk
duhässeriwwerge-wonk
hien/si,hatt/ethätteriwwerge-wonk
mirhätteneriwwerge-wonk
dirhätteriwwerge-wonk
sihätteneriwwerge-wonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénk eriwwer!
Plurielwénk-t eriwwer!
eriwwerge-wonk
eriwwerwénk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
hanneschtwénk-enofwénk-enwénk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles