E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtwénken zurückwinken (D)
Stammformen hanneschtwénkenwénkt hanneschthanneschtgewonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewénkt
Indikativ Aktiv
Présent
echwénken hannescht
duwénks hannescht
hien/si,hatt/etwénkt hannescht
mirwénken hannescht
dirwénkt hannescht
siwénken hannescht
Passé composé
echhunnhanneschtgewonk
duhueshanneschtgewonk
hien/si,hatt/ethuethanneschtgewonk
mirhunnhanneschtgewonk
dirhutthanneschtgewonk
sihunnhanneschtgewonk
Plus-que-parfait
echhathanneschtgewonk
duhashanneschtgewonk
hien/si,hatt/ethathanneschtgewonk
mirhatenhanneschtgewonk
dirhathanneschtgewonk
sihatenhanneschtgewonk
Futur I
echwäert hanneschtwénken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtgewonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtwénken
dugéifshanneschtwénken
hien/si,hatt/etgéifhanneschtwénken
mirgéifenhanneschtwénken
dirgéifthanneschtwénken
sigéifenhanneschtwénken
Conditionnel Passé composé
echhätthanneschtgewonk
duhässhanneschtgewonk
hien/si,hatt/ethätthanneschtgewonk
mirhättenhanneschtgewonk
dirhätthanneschtgewonk
sihättenhanneschtgewonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénk hannescht!
Plurielwénkt hannescht!
hanneschtgewonk
hanneschtwénken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerwénkenofwénkenwénken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles