E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

hanneschtwénk-en zurückwinken (D)
Stammformen hanneschtwénk-enwénk-t hanneschthanneschtge-wonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (hannescht-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewénkt
Indikativ Aktiv
Présent
echwénk-en hannescht
duwénk-s hannescht
hien/si,hatt/etwénk-t hannescht
mirwénk-en hannescht
dirwénk-t hannescht
siwénk-en hannescht
Passé composé
echhunnhanneschtge-wonk
duhueshanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethuethanneschtge-wonk
mirhunnhanneschtge-wonk
dirhutthanneschtge-wonk
sihunnhanneschtge-wonk
Plus-que-parfait
echhathanneschtge-wonk
duhashanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethathanneschtge-wonk
mirhatenhanneschtge-wonk
dirhathanneschtge-wonk
sihatenhanneschtge-wonk
Futur I
echwäert hanneschtwénk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert hanneschtge-wonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifhanneschtwénk-en
dugéifshanneschtwénk-en
hien/si,hatt/etgéifhanneschtwénk-en
mirgéifenhanneschtwénk-en
dirgéifthanneschtwénk-en
sigéifenhanneschtwénk-en
Conditionnel Passé composé
echhätthanneschtge-wonk
duhässhanneschtge-wonk
hien/si,hatt/ethätthanneschtge-wonk
mirhättenhanneschtge-wonk
dirhätthanneschtge-wonk
sihättenhanneschtge-wonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénk hannescht!
Plurielwénk-t hannescht!
hanneschtge-wonk
hanneschtwénk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerwénk-enofwénk-enwénk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles