E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wénken winken (D)saluer, faire, signe de la main (F)beckon (E)
Stammformen wénkenwénktgewonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewénkt
Indikativ Aktiv
Présent
echwénken
duwénks
hien/si,hatt/etwénkt
mirwénken
dirwénkt
siwénken
Passé composé
echhugewonk
duhuesgewonk
hien/si,hatt/ethuetgewonk
mirhugewonk
dirhuttgewonk
sihugewonk
Plus-que-parfait
echhatgewonk
duhasgewonk
hien/si,hatt/ethatgewonk
mirhategewonk
dirhatgewonk
sihategewonk
Futur I
echwäert wénken
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert gewonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwénken
dugéifswénken
hien/si,hatt/etgéifwénken
mirgéifewénken
dirgéiftwénken
sigéifewénken
Conditionnel Passé composé
echhättgewonk
duhässgewonk
hien/si,hatt/ethättgewonk
mirhättegewonk
dirhättgewonk
sihättegewonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénk!
Plurielwénkt!
gewonk
wénken
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerwénkenhanneschtwénkenofwénken
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles