E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

wnk-en winken (D)saluer, faire, signe de la main (F)beckon (E)
Stammformen wnk-enwnk-tge-wonk
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Partizip auch: gewnkt
Indikativ Aktiv
Prsent
echwnk-en
duwnk-s
hien/si,hatt/etwnk-t
mirwnk-en
dirwnk-t
siwnk-en
Pass compos
echhuge-wonk
duhuesge-wonk
hien/si,hatt/ethuetge-wonk
mirhuge-wonk
dirhuttge-wonk
sihuge-wonk
Plus-que-parfait
echhatge-wonk
duhasge-wonk
hien/si,hatt/ethatge-wonk
mirhatege-wonk
dirhatge-wonk
sihatege-wonk
Futur I
echwäert wnk-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Futur II
echwäert ge-wonk hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerte
dirwäert
siwäerte
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifwnk-en
dugéifswnk-en
hien/si,hatt/etgéifwnk-en
mirgéifewnk-en
dirgéiftwnk-en
sigéifewnk-en
Conditionnel Pass compos
echhttge-wonk
duhssge-wonk
hien/si,hatt/ethttge-wonk
mirhättege-wonk
dirhttge-wonk
sihättege-wonk
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwnk!
Plurielwnk-t!
ge-wonk
wnk-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
eriwwerwnk-enhanneschtwnk-enofwnk-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles