E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zeréckwénkel-en
Stammformen zeréckwénkel-enwénkel-t zeréckzeréckge-wénkel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zeréck-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwénkel-en zeréck
duwénkel-s zeréck
hien/si,hatt/etwénkel-t zeréck
mirwénkel-en zeréck
dirwénkel-t zeréck
siwénkel-en zeréck
Passé composé
echhunnzeréckge-wénkel-t
duhueszeréckge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethuetzeréckge-wénkel-t
mirhunnzeréckge-wénkel-t
dirhuttzeréckge-wénkel-t
sihunnzeréckge-wénkel-t
Plus-que-parfait
echhatzeréckge-wénkel-t
duhaszeréckge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethatzeréckge-wénkel-t
mirhatenzeréckge-wénkel-t
dirhatzeréckge-wénkel-t
sihatenzeréckge-wénkel-t
Futur I
echwäert zeréckwénkel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zeréckge-wénkel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzeréckwénkel-en
dugéifszeréckwénkel-en
hien/si,hatt/etgéifzeréckwénkel-en
mirgéifenzeréckwénkel-en
dirgéiftzeréckwénkel-en
sigéifenzeréckwénkel-en
Conditionnel Passé composé
echhättzeréckge-wénkel-t
duhässzeréckge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethättzeréckge-wénkel-t
mirhättenzeréckge-wénkel-t
dirhättzeréckge-wénkel-t
sihättenzeréckge-wénkel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénkel zeréck!
Plurielwénkel-t zeréck!
zeréckge-wénkel-t
zeréckwénkel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uwénkel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles