E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouwénkel-en
Stammformen zouwénkel-enwénkel-t zouzouge-wénkel-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) • raart Verb D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Indikativ Aktiv
Présent
echwénkel-en zou
duwénkel-s zou
hien/si,hatt/etwénkel-t zou
mirwénkel-en zou
dirwénkel-t zou
siwénkel-en zou
Passé composé
echhunnzouge-wénkel-t
duhueszouge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-wénkel-t
mirhunnzouge-wénkel-t
dirhuttzouge-wénkel-t
sihunnzouge-wénkel-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-wénkel-t
duhaszouge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethatzouge-wénkel-t
mirhatenzouge-wénkel-t
dirhatzouge-wénkel-t
sihatenzouge-wénkel-t
Futur I
echwäert zouwénkel-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-wénkel-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouwénkel-en
dugéifszouwénkel-en
hien/si,hatt/etgéifzouwénkel-en
mirgéifenzouwénkel-en
dirgéiftzouwénkel-en
sigéifenzouwénkel-en
Conditionnel Passé composé
echhättzouge-wénkel-t
duhässzouge-wénkel-t
hien/si,hatt/ethättzouge-wénkel-t
mirhättenzouge-wénkel-t
dirhättzouge-wénkel-t
sihättenzouge-wénkel-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwénkel zou!
Plurielwénkel-t zou!
zouge-wénkel-t
zouwénkel-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
uwénkel-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles