E System fir grammatesch Informatiounen iwwert d’Lëtzebuergescht
Wiel vun der Sprooch  [lu] [de] [fr]

 

zouwenn-en zuwenden (D)tourner, accorder (F)
Stammformen zouwenn-enwenn-t zouzouge-wann-t
Eegenschaften Onregelméissegt Verb (Vokalwiessel) • Hëllefsverb hunn • Partikelverb (zou-) D'Endungen oftrennen? Jo/Neen
Varianten Variante gewannt
Indikativ Aktiv
Prsent
echwenn-en zou
duwenn-s zou
hien/si,hatt/etwenn-t zou
mirwenn-en zou
dirwenn-t zou
siwenn-en zou
Pass compos
echhunnzouge-wann-t
duhueszouge-wann-t
hien/si,hatt/ethuetzouge-wann-t
mirhunnzouge-wann-t
dirhuttzouge-wann-t
sihunnzouge-wann-t
Plus-que-parfait
echhatzouge-wann-t
duhaszouge-wann-t
hien/si,hatt/ethatzouge-wann-t
mirhatenzouge-wann-t
dirhatzouge-wann-t
sihatenzouge-wann-t
Futur I
echwäert zouwenn-en
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Futur II
echwäert zouge-wann-t hunn
duwäerts
hien/si,hatt/etwäert
mirwäerten
dirwäert
siwäerten
Conditionnel Aktiv
Zesummegesatene Conditionnel
echgéifzouwenn-en
dugéifszouwenn-en
hien/si,hatt/etgéifzouwenn-en
mirgéifenzouwenn-en
dirgéiftzouwenn-en
sigéifenzouwenn-en
Conditionnel Pass compos
echhttzouge-wann-t
duhsszouge-wann-t
hien/si,hatt/ethttzouge-wann-t
mirhttenzouge-wann-t
dirhttzouge-wann-t
sihttenzouge-wann-t
Imperativ Partizip Infinitiv
Singulierwenn zou!
Plurielwenn-t zou!
zouge-wann-t
zouwenn-en
Wuertbildungen/Präfigéierungen
awenn-enuwenn-enwenn-en
Remarquen (intern)
None
 
 
© 2008-2010 Laboratoire de linguistique et de littératures luxembourgeoises, Université du Luxembourg, Peter Gilles